Dünya’nın ilk ticaret şehri ‘KÜLTEPE’ üçüncü kez ‘KÜLTEPE EKONOMİ ZİRVESİ’ ne ev sahipliği yapıyor.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği’nin (ASKON) ve KÜLTEPE Ekonomi Platformu girişimiyle düzenlenen “Kültepe Ekonomi Zirvesi” Kültür Bakanlığı’nın himayesi ile 7-8 Mart’ta üçüncü kez Kayseri’de kapılarını açacak.

Kültepe Ekonomi Platformu ve ASKON Kayseri Başkanı Ali Özcan, tarihsel olarak Anadolu’nun ilk ticaret başşehri olan “Kültepe” ismi ile 3. Kültepe Ekonomi Zirvesini gerçekleştireceklerini belirtti. Üç oturumdan oluşacak programda, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, , Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, ile birlikte iş ve ekonomi dünyasının temsilcileri bir araya gelecek. Toplantıda ‘Türkiye’den dünyaya ihracat’ , ‘İş dünyası ve sivil toplumda kadın’ , ‘Ekonomide büyümenin yönü’ konulu oturumlar gerçekleştirilecek. Oturumların moderatörlüklerini deneyimli gazeteciler Dr. Şeref Oğuz, Hakan Güldağ ve Celal Toprak üstlenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Göbeklitepe ‘den sonra Kültepe ile yakından ilgilenmeye başladığını ve bu doğrultuda ASKON ve Kültepe Ekonomi Platformu tarafından organize edilen ekonomi zirvesinin, bakanlık himayesi altına alındığını vurgulayan Kültepe Ekonomi Platformu ve ASKON Kayseri Başkanı Ali Özcan , bu program ile geleneksel hale gelen bir ekonomi zirvesine imza attıklarını belirtti. 

Kayseri’nin kendine özgü bir ticaret kenti olduğunu ve geçmişinin çok eskilere uzandığını ifade eden Özcan, Kültepe hakkında bilgi verdi. Özcan, “Geçmişten günümüze ticarette kullanılan argümanlar her ne kadar değişiklik gösterse de formülü bilenler için başarılı olmak aslında çok da zor olmamıştır. Bunun önemli kanıtlarından birini de Kayseri Kültepe Örenyeri’nde Asurlular’ın ticaret kolonilerinden kalan ve tarihi 6 bin yıl öncesine dayanan tabletler oluşturuyor. Öyle ki; belge niteliğindeki bu tabletlerin nerede ise tamamını iş mektupları, alışveriş sözleşmeleri, borç senetleri oluşturuyor. Ve yine bu belgeler bize gösteriyor ki; Kültepe dünyanın ilk ticaret şehri yani ticaretin merkezi konumunda yer alıyor.

Dünya ticaret tarihinin altın sayfalarında bir başlangıç olan Kültepe, şimdi de iş dünyasını bir araya getiren ‘Kültepe Ekonomi Zirvesi’ne ilham oluyor. Kent insanın da genlerine geçen ticari yetenek , Kültepe tabletlerine baktığımızda ticarette kadınların da  aktif rol aldığını bizlere söylüyor. Bugüne kadar çözümü yapılan çivi yazılı bu tabletler karşımıza; Nahşatum, Şimatsuen, Zapi Zapi, Akidia ve Madawada adlı kadınlar, dönemin en zengin kişileri arasında yer alıyor. Bu dönemde kadın ve erkek, ticarette tamamen eşit haklarla anılıyor.

Kültepe’den aldığımız ilhamla 7-8 Mart Dünya Kadınlar Günü farkındalığı ile, iş dünyasını zirvede bir araya getirerek birbirinden değerli isimleri ağırlamanın gururunun yaşıyoruz” dedi.